Wednesday, April 21, 2010

What do you think take two

Another idea for the market...



Laminated fabric notebook. These have taken a lot of fiddling and playing around to get right. I am lucky that my FIL has lent me his laminator and my friend her zutter. I will have to fork out $95 for a zutter.



To cover materials and my time I will have to charge at least $15.50 before I recop the cost of the zutter - which I will only ever use to make these - how many will I sell I do not know.

Do you think this is worth it? Your constructive feedback most appreciated.


6 comments:

Jo in TAS said...

I'm not sure people will want to pay that much for a notebook when they can pay $2 at chickenfeed.

ange_moore said...

I agree with Jo - $15 for a notebook is pretty steep, especially given their size (A5?).

Bec said...

Gorgeous notebook, though I have to agree with the prior comments in that I am unlikely to pay that much for a notebook as well.

Tanya said...

One thing I do know is that on any crafted or handmade product, nobody can ever hope to really cover the cost of their time. So I work the other way around. Questions I ask myself; How much do I enjoy a particular project? What is the expected retail price for the article in the real retail world? Can I cover materials and have a little over that I feel compensates me for investing this time? It's that margin there that decides whether it is viable and worth it. Make no mistake about the savvy of shoppers too, where you sell also justifies a price. For example; retail store I'll pay the most because I know you have overheads and you have provided me with a comfortable experience and a shopping destination with great lighting and music the whole deal. At a market I'll expect to pay less, your overheads are WAY lower and I'm not nearly as comfortable shopping in this trestle table, cattle class environment. As a shopper, the dollar you pay for something is not just about the item. It's convenience, comfort, quality and experience.
If you were to change the concept froma note book to a "journal" then your price is more in line with the product (with slight modifications to size and paper). The next question here then is my product unique? Is there a demand? So here is the second component of the pricing game..."consumer demand".
Sorry to make it so long winded but retailing is an art and a science (one I know a lot about). I think the baby toys are great, they fill a gap in the market and the brooches are also good because in this consumer driven market accessories are high turnover. I am so not going to start on "stock turn" and "$/square metre". Long story short, at $15, notebook NO, journal MAYBE.

m.e (Cathie) said...

not sure if people would pay that much for an a5 notebook. I know it's handmade, it takes time & i totally understand the pricing, but not all people realise that, they just see a price tag.
i used that same fabric for my apron, love it.

Kate said...

Sarah check your email, because if you are given a zutter you can lower your price by lots.